Regenton aansluiten op de regenpijp: zo doe je het stap voor stap
Een regenton aansluiten doe je meestal met een vulautomaat tussen de regenpijp en de ton. Zet de ton stevig en waterpas, plaats de vulautomaat op de juiste hoogte en verbind beide met een slang of pijpje. Is de ton vol, dan voert de regenpijp het extra water weer af.
Dit heb je nodig om een regenton aan te sluiten
Kies een vulautomaat die past bij de vorm en diameter van je regenpijp. Er zijn uitvoeringen voor ronde en vierkante pijpen. Ook de aansluiting op de ton moet passen bij de meegeleverde slang of het verbindingspijpje.
- Een regenton met deksel en kraan
- Een passende vulautomaat met verbindingsslang of pijpje
- Een meetlint, potlood of stift en een waterpas
- Een handzaag en fijn schuurpapier
- Eventueel een boormachine met gatenzaag, als de ton nog geen aansluitgat heeft
- Een stevige verhoging als je een gieter onder de kraan wilt zetten
Bij sommige vulautomaten moet je een deel uit de regenpijp zagen. Andere plaats je via een gat in de pijp. De aansluiting hieronder gaat uit van een model dat tussen twee delen van de regenpijp komt.
Regenton aansluiten in vijf stappen
De juiste hoogte van de vulautomaat is nodig om te voorkomen dat de ton overstroomt. Volg hiervoor de maat en werkwijze van de fabrikant: die kunnen per model verschillen.
- Zet de ton op zijn plek. Plaats hem dicht bij de regenpijp, op een vlakke en stevige ondergrond. Gebruik je een verhoging, zet de ton daar dan nu al op. Meet pas daarna de hoogte voor de aansluiting.
- Bepaal de plaats van de vulautomaat. Meet vanaf de grond tot het aansluitgat van de ton en teken de plaats van de vulautomaat af op de regenpijp. Markeer ook welk stuk pijp eruit moet. De maat daarvan hangt af van de vulautomaat.
- Zaag de regenpijp door. Zaag recht op de markeringen en haal het tussenstuk weg. Maak de zaagranden glad met fijn schuurpapier. Zijn de pijpdelen lastig te bewegen, maak dan tijdelijk een beugel los.
- Plaats de vulautomaat. Schuif de automaat tussen de pijpdelen en zet een losgemaakte beugel weer vast. Kijk of de regenpijp goed in de automaat aansluit en stevig hangt.
- Verbind de ton. Sluit de slang of het pijpje aan op de vulautomaat en op de regenton. Is er nog geen gat in de ton, maak dat dan op de aangegeven plek en in de juiste maat. Gebruik de meegeleverde afdichting of een passende kit als de aansluiting dat vraagt.
Past alles goed? Maak de verbindingen dan definitief vast zoals bij jouw systeem hoort. Sommige aansluitingen worden gelijmd, andere hebben rubberen afdichtingen en moeten juist los kunnen blijven.
Test de aansluiting en de overloop
Giet water in de regenpijp boven de vulautomaat en kijk of het in de ton terechtkomt. Controleer ook de aansluitingen op druppels. Een lekkage ontstaat vaak doordat een slang scheef zit, een rubber niet goed aansluit of een gat te ruim is gemaakt.
Test daarna of het water bij een volle ton weer door de regenpijp wegloopt. Vul de ton hiervoor tot aan het niveau waarop de vulautomaat hoort te stoppen. Loopt de ton over, dan kan de automaat op de verkeerde hoogte zitten of kan de afvoer verstopt zijn.
Een kraan en verhoging plaatsen
Heeft je ton een voorgemaakt kraangat, plaats de kraan dan met de bijbehorende ring of afdichting. Draai hem stevig vast, maar forceer kunststof schroefdraad niet. Vul de ton met een beetje water om te zien of de aansluiting droog blijft.
Een verhoging maakt het makkelijker om een gieter onder de kraan te zetten. Je kunt er zelf een maken van bijvoorbeeld stevige tegels of een geschikt onderstel. Een volle ton is zwaar: ongeveer 200 liter water weegt al ongeveer 200 kilo, zonder het gewicht van de ton. De verhoging moet vlak staan en dat gewicht kunnen dragen.
Veelgestelde vragen over het aansluiten
Moet de kraan open of dicht staan?
Laat de kraan dicht als je water wilt opvangen. Open hem om een gieter te vullen of om de ton leeg te laten lopen. Een vulautomaat met overloop voert het extra water af wanneer de ton vol is.
Kan ik een regenton aansluiten zonder afvoer?
Alleen als het overtollige water ergens veilig naartoe kan. Zonder werkende afvoer of geschikte overloop kan een volle ton water langs de gevel laten lopen. Sluit de regenpijp daarom niet zomaar af onder de vulautomaat.
Wat doe ik bij vorst?
Leeg de ton en zet de kraan open om schade door bevriezend water te voorkomen. Zet de vulautomaat, als die een winterstand heeft, in die stand zodat het water door de regenpijp blijft lopen.
Een deksel houdt vuil en dieren uit de ton. Kijk na de eerste flinke regenbui nog eens bij de slang, de kraan en de overloop: zo zie je of de aansluiting ook bij meer water goed werkt.
Schimmel op potgrond van je kamerplant verwijderen en voorkomen
Euphorbia soorten als kamerplanten: ontdek de verschillen
Monstera types: soorten en varianten voor in huis